Родитељи

Поштовани родитељи,

Светска здравствена организација усвојила је 2020. године Глобалну стратегију за елиминацију карцинома грлића материце као јавноздравственог изазова, у којој је изнела нове препоруке за све три области кључне за смањење и елиминацију овог обољења: 1. Примарну превенцију – ефикасном ХПВ вакцином, 2. Скрининг грлића материце – високо поузданим тестовима и 3. Лечење и палијативну здравствену заштиту за инвазивне облике карцинома. Kарцином грлића материце је водећи узрок смртности у популацији жена. Процена је да је само у 2020. години на глобалном нивоу, код 604.000 жена дијагностификован рак грлића материце, док је 342.000 жена летално завршило услед ове болести. Ово је најчешће дијагностификован рак у 23 земље и водећи је узрок смрти од рака у 36 земаља света.

С обзиром да се Србија и даље налази у групи земаља са високим стопама оболевања и умирања од рака грлића материце у Европи, започета је вакцинација девојчица и дечака узраста од 9 до 19 година препорученом ХПВ вакцином у домовима здравља о трошку државе.

Истовремено је покренута јавноздравствена кампања „Заједно против рака грлића материце – ХПВ НЕ” уз подршку Министарства здравља, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у оквиру које је планирана реализација здравственопромотивних активности, пре свега едукације родитеља и старатеља о значају, ефикасности и безбедности ХПВ вакцине у основним и средњим школама.

Брошуру са корисним информацијама можете погледати овде

Допис Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" који садржи кључне информације о планираним активностима у спровођењу вакцинације деце против хуманог папилома вируса током 2022/2023. године у основним и средњим школама.можете погледати овде

Осигурање ученика

Родитељски састанци организују се пет пута у току трајања једне школске године. Коначан број родитељских састанака може бити и већи уколико постоји оправдана потреба родитеља односно разредног старешине, стручних сарадника или директора школе.

Индивидуални разговори са родитељима ученика реализују се на основу иницијативе родитеља или по позиву од стране разредног старешине, стручних сарадника или директора школе, мимо планираних активности на недељном односно месечном нивоу.
Отворена врата су предвиђена за индивидуалне контакте родитеља са одељенским старешинама и предметним наставницима у утврђеним терминима.